Czym jest opłata mocowa?
2 lata temu

Z roku na rok wzrasta cena prądu, dlatego chcąc obniżyć wysokość opłat, wiele osób decyduje się na montaż alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Jednym z najprężniej rozwijających się sektorów produkcji zielonej energii w Polsce jest fotowoltaika. Montażem instalacji fotowoltaicznych w Legnicy i okolicach zajmuje się m.in. nasza firma Fotowoltaika Ryszard Zych. Wytwarzanie energii we własnym zakresie istotnie obniża wysokość rachunków za prąd, niemniej całkowicie nie zwalnia z opłat. Co więcej, od stycznia 2021 roku wysokość tych opłat wzrosła o opłatę mocową. O tym, czego dotyczy oraz kto jest zobowiązany do uiszczania opłaty mocowej, piszemy w dalszej części artykułu.

Ile wynosi oraz kogo dotyczy opłata mocowa?

Opłata mocowa to składowa rachunku za prąd, która została wprowadzona w celu zapewnienia tzw. bezpieczeństwa energetycznego. Opłata przede wszystkim ma stanowić zabezpieczenie dla stałości dostaw prądu. Pozyskiwane środki mają być również wykorzystywane na budowę nowych elektrowni oraz modernizację już istniejących. Zgodnie z przepisami opłatą mocową objęte zostały zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Wysokość opłaty mocowej w przypadku osób prywatnych uzależniona jest od rocznego zużycia energii. W roku 2021 stawki miesięczne wynoszą:

  • 2,30 zł za zużycie energii mniejsze niż 500 kWh,
  • 5,52 zł za zużycie energii pomiędzy 500 a 1200 kWh,
  • 9,19 zł za zużycie energii pomiędzy 1200 a 2800 kWh,
  • 12,87 za zużycie energii ponad 2800 kWh.

W przypadku firm z kolei wysokość opłaty mocowej nalicza się poprzez iloczyn ilości energii zużytej w godzinach szczytowego zapotrzebowania i stałej stawki 0,0762 zł za kWh. Od roku 2022 wysokość tej opłaty jednak wzrośnie. Stawki opłaty mocowej na rok 2022 zostały ustalone we wrześniu 2021 roku. Zgodnie z nowymi ustaleniami miesięczna stawka opłaty mocowej dla gospodarstw domowych i dodatkowo również odbiorców korzystających z taryfy C1 wyniesie:

 

  • 2,92 zł za zużycie energii mniejsze niż 500 kWh,
  • 6,99 zł za zużycie energii pomiędzy 500 a 1200 kWh,
  • 11,64 zł za zużycie energii pomiędzy 1200 a 2800 kWh,
  • 16,10 zł za zużycie energii ponad 2800 kWh.
Firma Godna Zaufania 2022

Firma Godna Zaufania 2022

1 rok temu
Kochani, niezmiernie się Cieszymy, że możemy podzielić się z Wami tak fantastyczną informacją...
Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

2 lata temu
Wytwarzanie prądu w ramach własnego gospodarstwa domowego jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonom...
Czym są i jak działają perowskity?

Czym są i jak działają perowskity?

2 lata temu
Perowskity to minerały, które składają się m.in. z wapnia, tytanu i tlenu. Ze względu na...