Instalacje fotowoltaiczne vs polskie prawo
2 lata temu

Montaż paneli jest sposobem na spore zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. Dzięki inwestycji tego rodzaju dużą część energii potrzebnej w gospodarstwie domowym można wytworzyć we własnym zakresie lub zakupić po znacznie obniżonej w stosunku do rynkowej cenie. Przed podjęciem decyzji warto jednak sprawdzić jakie przepisy regulują kwestie związane z montażem i eksploatacją instalacji fotowoltaicznej. W Legnicy wykonawcą, który pomoże w dopasowaniu systemu do potrzeb użytkownika i doradzi w sprawie obowiązujących regulacji, jest firma Fotowoltaika Ryszard Zych.

Montaż instalacji

Założenie fotowoltaiki, której moc nie będzie przekraczała 50 kW, nie wymaga ani uzyskiwania zezwolenia na budowę, ani nawet zgłaszania faktu prowadzenia prac. Jeżeli inwestor ma zamiar ubiegać się o dopłatę w ramach programu „Mój Prąd”, maksymalna moc może wynieść co najwyżej 10 kW. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków niezbędna będzie zgoda konserwatora oraz zgłoszenie budowy. Jeżeli obiekt znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, trzeba wystąpić o zgodę konserwatora, a po jej otrzymaniu zgłosić budowę. Ważnym wymogiem dla instalacji o mocy powyżej 6,5 kW jest uzgodnienie projektu pod względem przepisów ppoż., a także zgłoszenie jej do jednostki straży pożarnej.

Korzystanie z fotowoltaiki

Korzystanie z fotowoltaiki wiąże się z zyskami osiąganymi nie tylko dzięki pozyskiwaniu darmowego prądu podczas pracy instalacji, ale także z możliwością jego tańszego zakupu w okresach, gdy panele nie mogą funkcjonować z racji niedostatecznego nasłonecznienia. By móc otrzymać zniżkę przy kupowaniu prądu, właściciel instalacji musi mieć podpisaną umowę prosumencką ze swoim dostawcą energii. Wymaga to podłączenia instalacji do sieci energetycznej oraz przekazywania do niej nadwyżki wytwarzanego prądu, rozliczanej przy pomocy specjalnego licznika dwukierunkowego rejestrującego pobór i wysyłkę prądu. Aby było to możliwe, inwestor musi zawczasu wystąpić o zgodę na podłączenie fotowoltaiki do sieci.

Firma Godna Zaufania 2022

Firma Godna Zaufania 2022

1 rok temu
Kochani, niezmiernie się Cieszymy, że możemy podzielić się z Wami tak fantastyczną informacją...
Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

1 rok temu
Wytwarzanie prądu w ramach własnego gospodarstwa domowego jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonom...
Czym są i jak działają perowskity?

Czym są i jak działają perowskity?

2 lata temu
Perowskity to minerały, które składają się m.in. z wapnia, tytanu i tlenu. Ze względu na...