Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?
2 lata temu

Wysokie ceny prądu oraz oferowane dopłaty zachęcają do zainteresowania się montażem instalacji fotowoltaicznej. Możliwość obniżenia płaconych rachunków, a także pozyskiwania energii elektrycznej na różne potrzeby np. działanie pompy ciepła sprawia, że poniesione wydatki mogą zwrócić się w krótkim czasie. By jednak tak się stało, należy zadbać o to, aby instalowany system był ściśle dopasowany do potrzeb użytkownika. Przekonajmy się, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Potrzeby energetyczne budynku i możliwości produkcji prądu

Podstawowym warunkiem czerpania realnych korzyści z montażu fotowoltaiki jest precyzyjne dostosowanie jej do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. System, który będzie dostarczał zbyt małej mocy, nie wyeliminuje konieczności zakupu prądu nawet w optymalnych warunkach do jego samodzielnego wytwarzania. Instalacja, która będzie miała zbyt dużą moc może z kolei okazać się sporo droższa, co wydłuży okres jej amortyzacji. Dobrym sposobem na bardzo dokładne określenie potrzeb jest sprawdzenie swoich rachunków za energię z ostatnich lat. W domu, który ma dopiero powstać, wartości te muszą jednak zostać oszacowane na podstawie średniego użycia w podobnych budynkach.

Zastanawiając się nad montażem paneli, trzeba też wziąć pod uwagę to, ile energii w rzeczywistości jesteśmy w stanie wyprodukować. Zależy to od położenia domu i średniego nasłonecznienia w konkretnym miejscu, ale także najbliższego otoczenia – przeszkód terenowych, wysokich drzew, a także usytuowania budynku czy kąta nachylenia połaci dachowej.

Jaką instalację wybrać?

 

Rozważając zakup instalacji fotowoltaicznej, trzeba dobrze zastanowić się nad typem paneli, które mamy zamiar zamontować. Jeśli powierzchnia, na której zostaną umieszczone będzie zasłaniana przez inne obiekty, warto wybrać panele half-cut, gdzie straty z powodu cienia będą niższe. Jeżeli priorytetem jest estetyka, rozwiązaniem będą eleganckie panele full black.

Firma Godna Zaufania 2022

Firma Godna Zaufania 2022

1 rok temu
Kochani, niezmiernie się Cieszymy, że możemy podzielić się z Wami tak fantastyczną informacją...
Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

2 lata temu
Wytwarzanie prądu w ramach własnego gospodarstwa domowego jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonom...
Czym są i jak działają perowskity?

Czym są i jak działają perowskity?

2 lata temu
Perowskity to minerały, które składają się m.in. z wapnia, tytanu i tlenu. Ze względu na...