Jak magazynować energię z fotowoltaiki?
3 lata temu

Energia uzyskana z paneli słonecznych może zaopatrywać w prąd gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa działające w różnych gałęziach przemysłu. Jak wiadomo, systemy fotowoltaiczne wytwarzają energię tylko w ciągu dnia – jest jej zatem więcej w okresie wiosenno-letnim, kiedy dni są dłuższe i słoneczne. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, co zrobić z ewentualną nadwyżką energii oraz skąd czerpać prąd w zimie oraz w pochmurne dni.

Magazynowanie energii jako sposób na nadwyżki

Energię z fotowoltaiki można wykorzystywać na bieżące potrzeby lub magazynować w przypadku pojawienia się nadwyżek.

Istnieją dwa podstawowe systemy magazynowania energii:

  • poprzez podłączenie do sieci energetycznej,
  • w prywatnych akumulatorach.

Akumulatory sprawdzą się przede wszystkim w miejscach, gdzie nie sięga sieć energetyczna (off-grid), natomiast podłączenie do sieci (on-grid) jest polecane wszędzie tam, gdzie połączenie z siecią jest możliwe. Podmioty połączone z siecią przekazują nadwyżki energii do zakładu energetycznego, a dzięki zastosowaniu specjalnych liczników dwukierunkowych, mogą te nadwyżki wykorzystać w późniejszym terminie. Należy jednak pamiętać, że zakład pobiera część przekazanej mu energii: z systemów o mocy do 10 kWp będzie to 20%, a 30% z instalacji o mocy od 10 do 50 kWp.

Wykorzystanie akumulatorów oznacza większe koszty założenia instalacji. Dodatkowo, zużyte akumulatory trzeba wymieniać co kilka lat. Akumulatory to alternatywny sposób na magazynowanie energii z fotowoltaiki w gospodarstwach domowych lub firmach, które położone są w miejscach bez dostępu do sieci. Mogą też służyć jako tymczasowe magazyny do czasu podłączenia do sieci lub jako zapasowe źródło energii w przypadku przerw w dostawie prądu lub awarii sieci.

Co jest bardziej opłacalne: akumulatory czy podłączenie do sieci?

Wbrew pozorom, „opłata” dla zakładu energetycznego za magazynowanie nadwyżek w postaci części wyprodukowanej energii, to nadal rozwiązanie korzystniejsze finansowo niż inwestycja w akumulatory. Biorąc pod uwagę całościowy koszt instalacji wyposażonej w akumulatory oraz perspektywę wymiany ich co kilka lat, podłączenie do sieci bardziej się opłaca i jest wygodniejsze – zależnie od potrzeby, przekazuje się nadwyżki do sieci lub je odbiera.

 

 

Firma Godna Zaufania 2022

Firma Godna Zaufania 2022

1 rok temu
Kochani, niezmiernie się Cieszymy, że możemy podzielić się z Wami tak fantastyczną informacją...
Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

2 lata temu
Wytwarzanie prądu w ramach własnego gospodarstwa domowego jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonom...
Czym są i jak działają perowskity?

Czym są i jak działają perowskity?

2 lata temu
Perowskity to minerały, które składają się m.in. z wapnia, tytanu i tlenu. Ze względu na...