Jak przeprowadza się konserwację baterii fotowoltaicznych?
2 lata temu

Fotowoltaika cieszy się rosnącą popularnością. Montaż instalacji fotowoltaicznej nie tylko pozwala uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej, ale także pomaga chronić środowisko naturalne. Brak wysokich rachunków za prąd to jednak najczęstszy z powodów, które skłaniają nas do montażu paneli fotowoltaicznych. Wyjaśniamy, jak dbać o instalację fotowoltaiczną, aby uniknąć spadku efektywności jej działania.

Czy panele fotowoltaiczne ulegają zabrudzeniu?

Na instalacji fotowoltaicznej osadzają się zanieczyszczenia różnego pochodzenia m.in. kurz, pyłki roślin, liście, ptasie odchody oraz chemiczne związki, które obecne są w spalinach samochodowych, a także dymie wydobywającym się z kominów. Z tego względu konieczne jest systematyczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Coraz więcej inwestorów decyduje się także na zabezpieczenie powierzchni baterii fotowoltaicznych specjalnymi powłokami ochronnymi, dzięki którym dłużej pozostają one czyste.

Na czym polega konserwacja fotowoltaiki?

Konserwacja fotowoltaiki polega na usunięciu z powierzchni paneli zanieczyszczeń. Musi być ona przeprowadzona w odpowiedni sposób oraz z zastosowaniem specjalistycznych środków czyszczących i akcesoriów. To niezwykle ważne, bo zastosowanie podczas mycia paneli fotowoltaicznych np. myjki ciśnieniowej może uszkodzić elementy instalacji. Niekorzystny wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych ma także twarda woda – wytrącający się z niej kamień ogranicza sprawność fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne należy czyścić roztworem wody demineralizowanej i izopropanolu w stosunku 50/50 lub samą wodą – powinna być to woda miękka, co ograniczy ryzyko osadzania się na powierzchni paneli kamienia i powstawania zacieków. Do oczyszczania z zalegających na powierzchni paneli liści oraz innych zabrudzeń możemy użyć miękkiej szczotki, a właściwą konserwację przeprowadzamy miękką myjką lub myjką parową, jednak najlepiej zadanie konserwacji paneli powierzyć profesjonalistom.

Kiedy myć panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaikę myjemy wczesnym rankiem lub wieczorem w pochmurny dzień. Nie można zabiegów czyszczących przeprowadzać na ciepłych panelach. Najpierw należy usunąć liście, patyki i inne zalegające na instalacji zanieczyszczenia, a następnie przystąpić do oczyszczania powierzchni paneli za pomocą profesjonalnych środków i akcesoriów. Nie można wchodzić na powierzchnię paneli fotowoltaicznych oraz w inny sposób ich obciążać.

Firma Godna Zaufania 2022

Firma Godna Zaufania 2022

1 rok temu
Kochani, niezmiernie się Cieszymy, że możemy podzielić się z Wami tak fantastyczną informacją...
Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

1 rok temu
Wytwarzanie prądu w ramach własnego gospodarstwa domowego jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonom...
Czym są i jak działają perowskity?

Czym są i jak działają perowskity?

2 lata temu
Perowskity to minerały, które składają się m.in. z wapnia, tytanu i tlenu. Ze względu na...