Jakie są koszty założenia paneli fotowoltaicznych?
10 miesięcy temu

Polacy coraz chętniej zakładają panele fotowoltaiczne. Świadomość ekologiczna w społeczeństwie rośnie, a rządowy program "Mój prąd" pozwala na znaczące obniżenie kosztów założenia instalacji.

Różne rodzaje instalacji

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów paneli o różnej wydajności. Wybór konkretnej instalacji powinien być poprzedzony konsultacją ze specjalistą, który doradzi, jaki rodzaj paneli i gdzie umieszczonych będzie najlepszym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji. Zupełnie inne zapotrzebowanie będzie miała rodzina mieszkająca w małym domu, a inne wielkie przedsiębiorstwo. Istotne jest także miejsce, na którym będzie zakładana instalacja fotowoltaiczna, a szczególnie jego nasłonecznienie. Kwota, jaką trzeba będzie zapłacić, jest sumą zakupu paneli, inwertera oraz kosztów montażu całej instalacji. 

Przykładowy koszt

W zależności od rodzaju komponentów cena instalacji o mocy 3 kW waha się w przedziale 16 – 19 tys. zł, przy mocy 5 kW jest to kwota około 22 – 27 tys. zł, a przy mocy 10 kW – 37 – 47 tys. zł. Według danych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeciętna instalacja fotowoltaiczna zamontowana w 2019 roku w polskim domu miała moc 5,6 kW i kosztowała około 25 tys. zł. 
W praktyce wiele osób korzysta z rządowego programu „Mój prąd”, w ramach którego można otrzymać 5 tys. zł dotacji oraz odliczenia od podatku dochodowego (ponad 3 tys. zł), dzięki czemu realny koszt takiej instalacji wynosi około 17 tys. zł. Cała inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 7 lat.
Aby dobrać najlepszą instalację do swoich potrzeb, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z firmą, która zakłada panele. Otrzymamy panele i projekt dostosowany do konkretnej sytuacji.
Rolnicy i przedsiębiorcy montują zwykle droższe instalacje, proporcjonalnie do zapotrzebowania w gospodarstwie rolnym czy danej firmie. Dysponujący dużym terenem nasłonecznionym często sprzedają nadwyżki prądu, a dodatkowo ich działalność zyskuje na wizerunku jako ekologiczna i nowoczesna.

Instalacje fotowoltaiczne vs polskie prawo

Instalacje fotowoltaiczne vs polskie prawo

3 tygodnie temu
Montaż paneli jest sposobem na spore zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. Dzięki inw...
Od czego zależy kwota dofinansowania do paneli słonecznych?

Od czego zależy kwota dofinansowania do paneli słonecznych?

2 miesiące temu
Panele fotowoltaiczne to sprawdzony i popularny sposób na produkcję energii elektrycznej. Ic...
Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?

3 miesiące temu
Wysokie ceny prądu oraz oferowane dopłaty zachęcają do zainteresowania się montażem instalacji...