Jakie są koszty założenia paneli fotowoltaicznych?
6 miesięcy temu

Polacy coraz chętniej zakładają panele fotowoltaiczne. Świadomość ekologiczna w społeczeństwie rośnie, a rządowy program "Mój prąd" pozwala na znaczące obniżenie kosztów założenia instalacji.

Różne rodzaje instalacji

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów paneli o różnej wydajności. Wybór konkretnej instalacji powinien być poprzedzony konsultacją ze specjalistą, który doradzi, jaki rodzaj paneli i gdzie umieszczonych będzie najlepszym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji. Zupełnie inne zapotrzebowanie będzie miała rodzina mieszkająca w małym domu, a inne wielkie przedsiębiorstwo. Istotne jest także miejsce, na którym będzie zakładana instalacja fotowoltaiczna, a szczególnie jego nasłonecznienie. Kwota, jaką trzeba będzie zapłacić, jest sumą zakupu paneli, inwertera oraz kosztów montażu całej instalacji. 

Przykładowy koszt

W zależności od rodzaju komponentów cena instalacji o mocy 3 kW waha się w przedziale 16 – 19 tys. zł, przy mocy 5 kW jest to kwota około 22 – 27 tys. zł, a przy mocy 10 kW – 37 – 47 tys. zł. Według danych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeciętna instalacja fotowoltaiczna zamontowana w 2019 roku w polskim domu miała moc 5,6 kW i kosztowała około 25 tys. zł. 
W praktyce wiele osób korzysta z rządowego programu „Mój prąd”, w ramach którego można otrzymać 5 tys. zł dotacji oraz odliczenia od podatku dochodowego (ponad 3 tys. zł), dzięki czemu realny koszt takiej instalacji wynosi około 17 tys. zł. Cała inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 7 lat.
Aby dobrać najlepszą instalację do swoich potrzeb, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z firmą, która zakłada panele. Otrzymamy panele i projekt dostosowany do konkretnej sytuacji.
Rolnicy i przedsiębiorcy montują zwykle droższe instalacje, proporcjonalnie do zapotrzebowania w gospodarstwie rolnym czy danej firmie. Dysponujący dużym terenem nasłonecznionym często sprzedają nadwyżki prądu, a dodatkowo ich działalność zyskuje na wizerunku jako ekologiczna i nowoczesna.

Kim jest prosument i jak nim zostać?

Kim jest prosument i jak nim zostać?

4 miesiące temu
Katastrofy klimatyczne sprawiają, że wielu z nas coraz częściej zaczyna myśleć o odnawialnych ...
Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

9 miesięcy temu
Energia uzyskana z paneli słonecznych może zaopatrywać w prąd gospodarstwa domowe oraz przedsię...
Jak nie płacić za prąd?

Jak nie płacić za prąd?

10 miesięcy temu
Prąd w każdym domu jest obecnie czymś tak oczywistym, jak regularne rachunki za energię elektryc...