Jakie zadanie w fotowoltaice pełnią hotspoty?
2 lata temu

Zanim zainwestujemy w fotowoltaikę, warto dowiedzieć się więcej na temat działania oraz ewentualnych problemów, jakie mogą spełniać panele fotowoltaiczne. Niezbyt częstym, ale dość poważnym problemem użytkowników fotowoltaiki są tzw. gorące punkty, czyli hotspoty. Wyjaśniamy, w jaki sposób powstają i w jak uniknąć związanego z nimi zagrożenia.

Hotspoty w systemach fotowoltaicznych – co to jest?

Hotspoty w fotowoltaice to problem, którego można uniknąć. Tzw. gorące punkty to miejsca na powierzchni paneli fotowoltaicznych, które nie produkują energii elektrycznej, jednak przewodzą prąd produkowany przez inne ogniwa. To stwarza pewne zagrożenie, m.in. wiąże się obniżeniem efektywności działania instalacji fotowoltaicznej oraz uszkodzeniem poszczególnych modułów. Jeżeli część panelu fotowoltaicznego nie produkuje prądu, jednak nadal przewodzi energię, to pojawia się ryzyko obniżenia napięcia w całym systemie, co sprzyja spadkowi mocy instalacji fotowoltaicznej.

Powstawanie hotspotów w fotowoltaice nie wpływa korzystanie na działanie instalacji, jednak można skutecznie zapobiegać pojawieniu się gorących punktów w poszczególnych modułach, redukując częste przyczyny tego problemu.

Dlaczego w fotowoltaice powstają hotspoty?

Istnieje kilka przyczyn powstawania hotspotów w fotowoltaice. Najczęściej pojawiają się one z dwóch powodów. Pierwszym z nich są błędy związane z nieprawidłowym podłączeniem paneli oraz niska jakość zastosowanego okablowania. Drugą z częstych przyczyn powstawania hotspotów jest zacienienie części modułu fotowoltaicznego. Zdecydowanie rzadziej hotspoty powstają na skutek defektów fabrycznych paneli fotowoltaicznych oraz ich uszkodzeń, do których może dojść zarówno na etapie produkcji, jak i magazynowania, transportu oraz montażu. Hotspoty mogą również pojawić się na skutek upadku na powierzchnię modułu np. ciężkiego konaru drzewa.

Jak wykryć hotspoty w fotowoltaice?

 

Wykrywanie hotspotów uwzględnia przede wszystkim zastosowanie kamery termowizyjnej, która pozwala wykryć gorące punkty na powierzchni modułów. Ich powstawaniu możemy zapobiegać, decydując się na zakup wysokiej jakości fotowoltaiki oraz jej profesjonalny montaż. Co więcej, warto przed montażem instalacji wykonać pomiary stopnia zacienienia dachu, co pozwoli zamontować fotowoltaikę w miejscu, które nie będzie sprzyjało powstawaniu hotspotów. Powinniśmy wiedzieć, że w tym przypadku niekorzystny wpływ na efektywność modułów mają nie tylko zacieniające je drzewa, ale także np. kominy, anteny, wystające ponad powierzchnię dachu świetliki i okna dachowe.

Firma Godna Zaufania 2022

Firma Godna Zaufania 2022

1 rok temu
Kochani, niezmiernie się Cieszymy, że możemy podzielić się z Wami tak fantastyczną informacją...
Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

2 lata temu
Wytwarzanie prądu w ramach własnego gospodarstwa domowego jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonom...
Czym są i jak działają perowskity?

Czym są i jak działają perowskity?

2 lata temu
Perowskity to minerały, które składają się m.in. z wapnia, tytanu i tlenu. Ze względu na...