Na czym polega montaż instalacji fotowoltaicznych?
1 rok temu

Montaż instalacji fotowoltaicznych to złożony proces, na który składa się kilka kroków. Aby powiodła się całość przedsięwzięcia, trzeba pamiętać o tym, żeby niczego nie zaniedbać na żadnym z etapów. Tylko wtedy montaż instalacji fotowoltaicznych okaże się pomyślny. Błędy i niedociągnięcia we wcześniejszych fazach zakładania osprzętowania skutkują bowiem niepowodzeniem dalszego montażu. A zaniedbania w późniejszych fazach niweczą to, co zostało przygotowane wcześniej.

Formalności

Zanim dojdzie do montażu instalacji fotowoltaicznych, konieczna jest konsultacja z klientem. Podczas tego etapu następuje sprawdzenie, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości, która ma zostać zaopatrzona w panele słoneczne. W tym celu pomocne może się okazać prześledzenie rachunków za prąd z dłuższego okresu czasu (na przykład z ostatniego półrocza). Następnie zaś dokonuje się dokładnego przeglądu domu pod kątem zainstalowania urządzeń fotowoltaicznych. Sprawdza się podczas niego między innymi kąt nachylenia dachu, który w znaczący sposób wpływa na pobór energii słonecznej. Całość tego procesu określa się mianem audytu fotowoltaicznego.

Po dokonaniu audytu firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych przygotowuje ofertę i kosztorys. W dokumentach tych znajdują się szczegóły techniczne planowanych działań, prognoza funkcjonowania paneli słonecznych oraz wycena całego przedsięwzięcia. Po zaakceptowaniu oferty i kosztorysu przechodzi się do sedna, czyli właściwego montażu instalacji fotowoltaicznych.

Właściwy montaż

Na czym polega montaż instalacji fotowoltaicznych? Na proces ten składa się kilka czynności, których właściwe wykonanie jest kluczowe dla powodzenia przedsięwzięcia. Najpierw przygotowuje się konstrukcję wsporczą, która pomaga założyć panele. Następnie rozkłada się okablowanie, umiejscawia falownik w uprzednio wybranym miejscu i w końcu instaluje się panele fotowoltaiczne i podłącza je do sieci.

Jak widać, montaż instalacji fotowoltaicznych to proces, który poprzedzony jest przygotowaniami formalnymi. Tylko właściwe przeprowadzenie wstępnego przeglądu pozwala bowiem na zainstalowanie paneli, które będą w pełni dostosowane do zapotrzebowania energetycznego danej nieruchomości.

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?

5 dni temu
Wysokie ceny prądu oraz oferowane dopłaty zachęcają do zainteresowania się montażem instalacji...
Jakie zadanie w fotowoltaice pełnią hotspoty?

Jakie zadanie w fotowoltaice pełnią hotspoty?

2 tygodnie temu
Zanim zainwestujemy w fotowoltaikę, warto dowiedzieć się więcej na temat działania oraz ewentua...
Jak przeprowadza się konserwację baterii fotowoltaicznych?

Jak przeprowadza się konserwację baterii fotowoltaicznych?

2 tygodnie temu
Fotowoltaika cieszy się rosnącą popularnością. Montaż instalacji fotowoltaicznej nie tylko poz...