Od czego zależy kwota dofinansowania do paneli słonecznych?
2 tygodnie temu

Panele fotowoltaiczne to sprawdzony i popularny sposób na produkcję energii elektrycznej. Ich montaż pozwala na zaspakajanie potrzeb wszystkich instalacji, a przekazywanie nadwyżek do sieci energetycznej umożliwia uzyskiwanie nawet 80% zniżki w czasie, gdy nasłonecznienie jest zbyt niskie. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną może się zwrócić dość szybko, jej amortyzacja będzie jednak tym szybsza, im niższą kwotę trzeba będzie zapłacić za jej zakup. Sposobem na przyspieszenie momentu, w którym prąd będzie niemal całkowicie darmowy, jest skorzystanie z dostępnego dofinansowania. Przekonaj się, od czego będzie zależał jego poziom.

Dostępne rodzaje dofinansowania montażu paneli dla użytkowników indywidualnych

Rodzaj dofinansowania zależy od tego, kto decyduje się na ich zamontowanie i z jakiego źródła będzie korzystał. Dla użytkowników indywidualnych, którzy zechcą zostać prosumentami, tj. podpiszą z zakładem energetycznym umowę na przesyłanie pozyskiwanych nadwyżek energii do sieci energetycznej, korzystnym rozwiązaniem jest program „Mój Prąd”. W jego trzeciej edycji można otrzymać zwrot do 50% poniesionych nakładów, jednak nie więcej niż 3000 zł. Wiąże się to z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków – np. instalacja nie może mieć większej mocy niż 10 kW, a użyte urządzenia nie mogą być wyprodukowane wcześniej niż 24 miesiące przed datą montażu. Osoby zakładające panele mogą też zdecydować się na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. W tym przypadku limit wydatków wynosi 53 tysiące zł, a wielkość odliczenia jest uzależniona od tego, według jakiej stawki podatkowej się rozliczamy.

Dofinansowanie dla gospodarstw rolnych

 

Z dopłat do paneli słonecznych mogą skorzystać także rolnicy w ramach programu AgroEnergia. W zależności od wielkości instalacji można liczyć na zwrot do 20% kosztów, jednak nie więcej niż 15 tysięcy zł dla instalacji o mocy 10–30 kW. Jeżeli moc wyniesie od 30 do 50 kW, będzie to do 13%, a jednocześnie nie więcej niż 25 tysięcy zł. Wymogiem jest posiadanie gospodarstwa z od 1 do 300 ha ziemi.

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?

1 miesiąc temu
Wysokie ceny prądu oraz oferowane dopłaty zachęcają do zainteresowania się montażem instalacji...
Jakie zadanie w fotowoltaice pełnią hotspoty?

Jakie zadanie w fotowoltaice pełnią hotspoty?

1 miesiąc temu
Zanim zainwestujemy w fotowoltaikę, warto dowiedzieć się więcej na temat działania oraz ewentua...
Jak przeprowadza się konserwację baterii fotowoltaicznych?

Jak przeprowadza się konserwację baterii fotowoltaicznych?

1 miesiąc temu
Fotowoltaika cieszy się rosnącą popularnością. Montaż instalacji fotowoltaicznej nie tylko poz...