Od czego zależy kwota dofinansowania do paneli słonecznych?
2 lata temu

Panele fotowoltaiczne to sprawdzony i popularny sposób na produkcję energii elektrycznej. Ich montaż pozwala na zaspakajanie potrzeb wszystkich instalacji, a przekazywanie nadwyżek do sieci energetycznej umożliwia uzyskiwanie nawet 80% zniżki w czasie, gdy nasłonecznienie jest zbyt niskie. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną może się zwrócić dość szybko, jej amortyzacja będzie jednak tym szybsza, im niższą kwotę trzeba będzie zapłacić za jej zakup. Sposobem na przyspieszenie momentu, w którym prąd będzie niemal całkowicie darmowy, jest skorzystanie z dostępnego dofinansowania. Przekonaj się, od czego będzie zależał jego poziom.

Dostępne rodzaje dofinansowania montażu paneli dla użytkowników indywidualnych

Rodzaj dofinansowania zależy od tego, kto decyduje się na ich zamontowanie i z jakiego źródła będzie korzystał. Dla użytkowników indywidualnych, którzy zechcą zostać prosumentami, tj. podpiszą z zakładem energetycznym umowę na przesyłanie pozyskiwanych nadwyżek energii do sieci energetycznej, korzystnym rozwiązaniem jest program „Mój Prąd”. W jego trzeciej edycji można otrzymać zwrot do 50% poniesionych nakładów, jednak nie więcej niż 3000 zł. Wiąże się to z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków – np. instalacja nie może mieć większej mocy niż 10 kW, a użyte urządzenia nie mogą być wyprodukowane wcześniej niż 24 miesiące przed datą montażu. Osoby zakładające panele mogą też zdecydować się na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. W tym przypadku limit wydatków wynosi 53 tysiące zł, a wielkość odliczenia jest uzależniona od tego, według jakiej stawki podatkowej się rozliczamy.

Dofinansowanie dla gospodarstw rolnych

 

Z dopłat do paneli słonecznych mogą skorzystać także rolnicy w ramach programu AgroEnergia. W zależności od wielkości instalacji można liczyć na zwrot do 20% kosztów, jednak nie więcej niż 15 tysięcy zł dla instalacji o mocy 10–30 kW. Jeżeli moc wyniesie od 30 do 50 kW, będzie to do 13%, a jednocześnie nie więcej niż 25 tysięcy zł. Wymogiem jest posiadanie gospodarstwa z od 1 do 300 ha ziemi.

Firma Godna Zaufania 2022

Firma Godna Zaufania 2022

1 rok temu
Kochani, niezmiernie się Cieszymy, że możemy podzielić się z Wami tak fantastyczną informacją...
Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

Jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce?

1 rok temu
Wytwarzanie prądu w ramach własnego gospodarstwa domowego jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonom...
Czym są i jak działają perowskity?

Czym są i jak działają perowskity?

2 lata temu
Perowskity to minerały, które składają się m.in. z wapnia, tytanu i tlenu. Ze względu na...