Kim jest prosument i jak nim zostać?
8 miesięcy temu

Katastrofy klimatyczne sprawiają, że wielu z nas coraz częściej zaczyna myśleć o odnawialnych źródłach energii. Czerpanie z siły wiatru, wody i słońca jest nie tylko ekologicznym, ale i również ekonomicznym rozwiązaniem, które w przyszłości przynosi znaczne korzyści finansowe. Szczególną popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Ich montaż zapewnia inwestorom produkcję energii słonecznej zaspokajającej wszelkie potrzeby gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa.  Samodzielne produkowanie energii nie jest wymagające ani nie zobowiązuje do posiadania szczególnych uprawnień. Wystarczy załatwienie kilku formalności i zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które wykonają całą pracę za ludzi.

Czym zajmuje się prosument?

Prosument to słowo pochodzącego z języka angielskiego, które łączy w sobie dwa terminy określające konsumenta i producenta. W tłumaczeniu oznacza ono osobę, która odpowiada za wytworzenie danego produktu lub usługi wyłącznie na własny użytek. Termin ten szybko znalazł zastosowanie w odniesieniu do źródeł odnawialnych. W świetle prawa odnosi się do końcowego odbiorcy energii elektrycznej, który sam ją wyprodukował w prywatnej mikroinstalacji. Po zmianach dokonanych w przepisach mianem prosumenta tytułuje się wszystkie osoby łącznie z przedsiębiorcami, które zdecydowały się na produkcję zielonej energii zaspokajającej ich codzienne potrzeby. Tym samym dziś prosumentami mogą zostać:

  • Osoby fizyczne,
  • Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • Rolnicy i hodowcy,
  • Jednostki samorządu terytorialnego,
  • Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
  • Kościoły i związku wyznaniowe.

Czy bycie prosumentem się opłaca?

Bycie prosumentem jest opłacalne. I choć dla wielu osób problematyczną kwestią, zwłaszcza z powodów finansowych okazuje się np. montaż instalacji fotowoltaicznej, to warto mieć na uwadze fakt, iż w przyszłości wydatki się zwrócą, a produkcja energii z odnawialnego źródła  okaże się duża łaskawsza dla portfela. Nadto istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania pozyskiwanego zarówno z programów polskiego rządu, jak i Unii Europejskiej. Dzięki nim część kosztów można pokryć bezpośrednio ze środków państwowych, bez obaw o brak własnych zasobów na montaż inwestycji.

Oprócz tego panele fotowoltaiczne mają zdolność produkowania nadwyżek energetycznych, które mogą być wykorzystane w późniejszym terminie. Zapewnia to wydajność systemu przez cały rok, łącznie z dniami, w których nasłonecznienie nie jest duże. Co więcej, czerpanie energii ze słońca jest ważnym krokiem dla zahamowania zmian klimatycznych wywoływanych przez nadmierną eksploatację zasobów naturalnych i produkcję szkodliwych, również dla naszego zdrowia, gazów cieplarnianych. Zielona energia przynosi korzyści nie tylko inwestorom, ale również i całej Planecie.

Instalacje fotowoltaiczne vs polskie prawo

Instalacje fotowoltaiczne vs polskie prawo

3 tygodnie temu
Montaż paneli jest sposobem na spore zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. Dzięki inw...
Od czego zależy kwota dofinansowania do paneli słonecznych?

Od czego zależy kwota dofinansowania do paneli słonecznych?

2 miesiące temu
Panele fotowoltaiczne to sprawdzony i popularny sposób na produkcję energii elektrycznej. Ic...
Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?

3 miesiące temu
Wysokie ceny prądu oraz oferowane dopłaty zachęcają do zainteresowania się montażem instalacji...